top of page

Ismerd meg oktatóinkat! #3

Interjú Tóthné File Edinával I Wellbeing Mentor Képzés


A Wellbeing Mentor képzés oktatóit bemutató sorozatunk harmadik részében Tóthné File Edinát mutatjuk be! Edina EHS és Team Transzformáció Tanácsadó – Soulid.hu, és a Wellbeing Szövetség tagja. A képzésen az egyéni jóllét a szervezetben – pszichológiai biztonság témakört oktatja.


Edina ars poeticája: „Hiszem, hogy a jól teljesítő csapatok építésének nulladik lépése a pszichológiai biztonság megteremtése.

Tothne File Edina Wellbeing Mentor Kepzes oktato
Tóthné File Edina - Wellbeing Mentor Képzés oktató

A WHO megfogalmazása szerint a (mentális) egészség olyan jólléti állapot, amelyben képesek vagyunk megvalósítani a saját lehetőségeinket. Azt, hogy hogyan birkózunk meg az élet szokásos stresszeivel, mennyire leszünk produktívak és eredményesek, milyen mértékű hozzájárulást tudunk nyújtani a közösségünk működéséhez, nagy mértékben befolyásolják a szükségleteink és a környezetünk ránk irányuló hatásai.


A pszichológiailag egészséges és biztonságos munkahely kedvező feltételeket teremt ahhoz, hogy egyéni és csapat szinten is a legtöbbet tudjunk és akarjunk kihozni a lehetőségeinkből. Az ilyen munkahelyekre jellemző a bizalom és a biztonság – pszichológiai értelemben is. Erre építkezve lehetnek sikeresek a vállalati programokba fektetett erőfeszítések, így a wellbeing programok is. A wellbeing mentornak katalizátor szerepe lehet a kultúra formálásában. A szükséges készségek elsajátításához nyújt segítséget ez a modul.


Mit tanít Edina a képzésen?


WELLBEING SZÖVETSÉG: Mivel foglalkozol a Wellbeing Mentor képzés keretein belül, és mi az a legfontosabb tudás vagy készség, amit a résztvevők tőled elsajátíthatnak ahhoz, hogy hatékonyabban támogassák a munkatársaik jóllétét?


Edina: A témakör célja, hogy a képzés résztvevői megismerjék a pszichológiai biztonság fogalmát, kapcsolódását a munkahelyi jóllét programok alakításához, betekintést kapjanak a munkahelyi kultúrára gyakorolt hatásairól. Képesek lesznek mentori munkájuk során alkalmazni olyan kommunikációs és szervezési technikákat, melyek elősegítik a kollégák bevonását, tanulását, együttműködését és proaktivitását a wellbeing programok megvalósítása során.


Hogyan kapcsolódik szakterületed a komplex jóllét szemlélethez?


WELLBEING SZÖVETSÉG: A képzés átfogóan foglalkozik a fizikai, mentális, szociális és pénzügyi jólléttel. A te szakterületed hogyan kapcsolódik ehhez a komplex szemlélethez, és milyen konkrét módszereket vagy eszközöket tanítasz majd, amelyekkel a résztvevők ebben a széles spektrumban tudják támogatni a kollégáikat?


Edina: A pszichológiai biztonság olyan légkör, olyan kulturális jellemzője egy csoportnak, mely az egyének bekapcsolódásának, fejlődésének, együttműködésének és teljesítményének alapjait teremti meg. Így hatással van mind a mentális, mind a szociális jóllétükre és áttételesen a fizikai egészségükre, teljesítőképességükre is. A képzés résztvevői megismerik, hogy milyen tényezők befolyásolják ennek a kultúrának az alakítását, kommunikációs, szervezési, visszacsatolási eszközöket tanulnak a bizalmi kultúra alakításához.


Gyakorlati tanácsok a támogató munkahelyi környezet kialakításához


WELLBEING SZÖVETSÉG: A Wellbeing Mentorok fontos szerepet töltenek be a támogató munkahelyi környezet kialakításában. A te tanításaid hogyan járulnak hozzá ehhez a célhoz? Milyen gyakorlati tanácsokat tudnál kiemelni, amelyek segítenek a résztvevőknek abban, hogy pozitív változásokat kezdeményezzenek és tartsanak fenn a saját szervezetükben?


Edina: A modul során kiemelt szerepet kap az egyének (személyes mozgatórugók, motivátorok) és csoportok (dinamikák) működésének megismerése. A résztvevők a gyakorlatban alkalmazható eszközöket ismernek meg, például hogyan tekintsenek az emberre, mint megoldásra, hogyan építsék a bizalmi légkört meghívó kérdésekkel, pozitív kommunikációval, empátiával, hogyan írják fölül a hagyományos tanulási láncot.


Üzenet a leendő Wellbeing Mentoroknak


WELLBEING SZÖVETSÉG: Mit üzennél azoknak a leendő Wellbeing Mentoroknak, akik most fontolgatják a jelentkezést a képzésre? Miért érdemes csatlakozniuk, és milyen személyes vagy szakmai előnyökre számíthatnak a te modulod elvégzése után?


Edina: A wellbeing egy utazás. Mindegy hol csatlakozol be az úton, a haladás közben egyre több kérdésed lesz. Nem csak a saját belső fejlődésedet éled meg, de azt a felemelő érzést is, ahogy mások jóllétére hatást tudsz gyakorolni. A jobb lét belülről kezdődik: elhiszed, hogy elérhető és tudatosan teszel érte. Ehhez ad tudást, tapasztalási lehetőséget, együtt fejlődő közösséget a Wellbeing Szövetség képzése. A pszichológiai biztonság modul az ismeretek közösségi szintre emelésében, a pszichológiai korlátok lebontásában támogatja a hallgatókat.


Tovább a Wellbeinggel!

Reméljük, Tóthné File Edina gondolatai inspirálóan hatnak rátok, és kedvet kaptok a Wellbeing Mentor Képzéshez! A sorozatunk folytatódik, hamarosan újabb oktatóinkat mutatjuk be.


"- Mert a jóllét közös ügyünk."


bottom of page